Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Jazda nocą. Jak bezpiecznie jeździć w nocy?
Dobór wycieraczek

Jazda nocą. Jak bezpiecznie jeździć w nocy?

Data dodania: 29-10-2018


Powszechnie wiadomo, że jazda nocą może być bardziej niebezpieczna od podróży za dnia. Nocna jazda wymaga także od kierowcy znacznie większego skupienia i koncentracji przez co bywa bardziej wyczerpująca. Mamy tu na myśli nie tylko podróże w późnych godzinach nocnych, lecz także przejazdy po zmroku, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

 

Jak zatem jeździć bezpiecznie? Na co zwracać uwagę podczas wyjazdów po zmroku?


Najbardziej istotną różnicą pomiędzy jazdą w dzień a jazdą w nocy będzie oczywiście ograniczona widoczność wynikająca ze sztucznego oświetlenia drogi. Jeżdżąc po zmroku zdani jesteśmy wyłącznie na światło emitowane przez reflektory naszego auta oraz przydrożne lampy i latarnie.  Istotną rzeczą będzie zatem dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Poruszając się po zmroku, z uwagi na ograniczone pole widzenia, mamy krótszy czas na podjęcie reakcji na sytuacje zaistniałe na drodze. Dlatego też upewnijmy się zawsze, że prędkość naszego samochodu jest w pełni adekwatna do warunków w jakich się poruszamy. Inaczej wyglądać będzie bowiem jazda po zmroku dobrze oświetlonymi ulicami miasta, zupełni inaczej będzie nam się podróżowało poza terenem zabudowanym.
 
W czasie jazdy poza miastem, jeżeli przepisy i warunki ruchu drogowego na to pozwalają, używajmy świateł w sposób niezbędny do prawidłowego oświetlenia drogi. Pamiętajmy jednak, żeby nie nadużywać świateł drogowych oślepiając kierowców pojazdów poruszających się z naprzeciwka oraz pieszych znajdujących się na poboczu drogi. Nie używajmy również świateł przeciwmgłowych, jeżeli warunki atmosferyczne nas do tego nie zmuszają. Jak sama nazwa mówi, tego typu oświetlenie powinno być wykorzystywane tylko podczas mgły. Przepisy ruchu drogowego zezwalają także na ich użycie w warunkach bardzo obfitych opadów. Jeżeli natomiast przejrzystość powietrza jest dobra, używając świateł przeciwmgłowych do doświetlenia sobie drogi, będziemy oślepiać pozostałych uczestników ruchu, zarówno tych poruszających się w przeciwnym kierunku jak i tych znajdujących się przed nami.
 
Podczas nocnej jazdy nasze pole widzenia zostaje ograniczone przez wiązki światła reflektorów samochodów jadących z naprzeciwka. Chcąc ograniczyć niedogodności z tym związane, nie patrzmy nigdy w kierunku świateł innego pojazdu. Skierujmy wzrok na drogę i pobocze znajdujące się przed naszym autem. Unikniemy w ten sposób ryzyka chwilowego oślepiania przez mijające nas samochody. W czasie jazdy po zmroku, zmniejszmy także intensywność oświetlenia deski rozdzielczej samochodu oraz wyłączmy wszelkie oświetlenie wewnątrz samochodu. Ten zabieg pomoże nam skoncentrować swoją uwagę wyłączenie na tym co dzieje się na drodze. 
 
Podróżując nocą bacznie obserwujmy pobocze drogi i przyległe do jezdni chodniki.  To na nich poruszają się piesi oraz nieoświetlone jednoślady, które bez ostrzeżenia mogą pojawić się na jezdni.
 
Zawsze przygotujmy się odpowiednio do jazdy w nocy. Poza kwestiami oczywistymi, dotyczącymi w pełni sprawnego oświetlenia pojazdu, kontroli stanu ogumienia i wycieraczek sprawdźmy również poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych, w tym oczywiście płynu do spryskiwacza. Zadbajmy również o to, aby być wypoczętym. Unikajmy nocnych podróży po długim dniu w pracy lub w sytuacji, gdy jesteśmy przeziębieni. 
 
Długa, nocna jazda samochodem powoduje senność. Późna pora, zmrok oraz monotonna jazda wynikająca z mniejszego niż za dnia natężenia ruchu, mogą działać usypiająco. Starajmy się zatem nie wybierać samotnie na długie, nocne przejażdżki. Jeżeli jednak brakuje nam towarzysza podróży, z którym moglibyśmy porozmawiać w czasie jazdy, zadbajmy o dobrą, odtwarzaną odpowiednio głośno, muzykę oraz róbmy sobie częste przerwy, zatrzymując auto w bezpiecznych miejscach.

Jadąc samochodem w nocy bądźmy wyjątkowo czujni i ostrożni. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych użytkowników drogi.
 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu