Wycieraczki samochodowe » Porady związane z wycieraczkami » Jak dbać o szyby samochodowe
Dobór wycieraczek

Jak dbać o szyby samochodowe

Data dodania: 03-12-2018


Zakup samochodu to dla większości z nas spory wydatek, a znalezienie wymarzonego auta na rynku pojazdów używanych nie należy do łatwego zadania. Dlatego kiedy już uda nam się kupić swoje upragnione auto staramy się dbać o nie jak najlepiej, tak aby posłużyło nam przez wiele lat. Pilnujemy terminów przeglądów okresowych, czyścimy i myjemy swój pojazd dbając o jego wnętrze i lakier. Istnieje jednak kilka elementów, o które rzadko się troszczymy. Jednym z nich jest szyba samochodowa, szczególnie przednia. Element niezwykle ważny, gdyż wpływa między innymi na komfort i bezpieczeństwo podróży samochodem.
 

Dlaczego i w jaki sposób dbać o szybę samochodową?


Przejrzystość przedniej szyby samochodu ma wpływ na odpowiednią widoczność podczas jazdy. Decyduje o tym, w jaki sposób widzimy to co znajduje się przed naszym pojazdem. Refleksy świetlne powstałe w efekcie uszkodzeń, zarysowań i pęknięć na powierzchni szyby mogą w znaczący sposób wpłynąć na ocenę warunków tego co dzieje się na drodze.
 

Mycie szyb


Przejrzysta szyba to czysta szyba. Szyby samochodowe należy myć regularnie zapobiegając trwałemu osadzaniu się zanieczyszczeń na jej powierzchni. Szczególnie dotyczy to owadów i insektów, które znacznie trudniej usunąć z szyby, jeżeli znajdują się na niej od dłuższego czasu. 

Do czyszczenia szyby należy oczywiście stosować coś więcej niż tylko wycieraczki i dobry płyn do spryskiwaczy. Powierzchnia szyby samochodowej, jak każda szklana powierzchnia, jest podatna na zarysowania. Dlatego też do jej czyszczenia należy użyć wyłącznie miękkiej szmatki, najlepiej wykonanej z mikrofibry. Używając ściereczki z mikrofibry nie tylko unikniemy ryzyka porysowania szyb, ale także zapobiegniemy powstawaniu smug na szybie. 
Do mycia szyb samochodowych nie powinno się stosować środków i płynów czyszczących zawierających amoniak. Amoniak może doprowadzić do uszkodzenia elementów z tworzyw sztucznych znajdujących się w okolicach szyby, w tym uszczelek szyb.

Szyba samochodowa powinna być czyszczona regularnie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pojazdu.  

 

Wycieraczki samochodowe


W trosce o odpowiedni stan szyby w naszym samochodzie kontrolujmy regularnie kondycję wycieraczek samochodowych. Zużyte wycieraczki samochodowe mogą w specyficznych przypadkach doprowadzić do powstania uszkodzeń szyby w postaci zarysowań. O wszystkich popularnych objawach zużycia wycieraczek przeczytasz tutaj.

Ponadto, eksploatując pojazd zimą, upewnijmy się, że po jego „odmrożeniu” na piórach wycieraczek nie pozostały odrobinki lodu oraz innych przymarzniętych do gumy zanieczyszczeń.

 

Okres zimowy


W okresie zimowym szyba samochodowa w sposób szczególny narażona jest na uszkodzenia. Piasek i sól wysypywane na jezdnię przez drogowców to tylko niektóre z zagrożeń. Nieumiejętnie odśnieżanie samochodu oraz usuwanie śniegu i lodu z powierzchni szyb to kolejne sytuacje, w których szyba naszego samochodu narażona jest na uszkodzenie. Przygotowując samochód do jazdy w mroźne, zimowe dni starajmy się unikać skrobania szyb twardymi skrobaczkami. Zdecydowanie lepiej będzie wykorzystać do tego środki przeznaczone do odmrażania szyb samochodowych.
 

Lepiej zapobiegać niż … wymieniać


Regularnie kontrolujmy stan przedniej szyby w samochodzie. Jest on szczególnie podatna na uszkodzenia powstające podczas jazdy i z biegiem czasu na jej powierzchni pojawiają się mikro i makro uszkodzenia. Jeżeli jest to tylko możliwe starajmy się usunąć wszelkie ubytki i pęknięcia niezwłocznie po ich stwierdzeniu. Mniejsze uszkodzenia z czasem zmienią się na większe, natomiast te poważniejsze mogą często doprowadzić do pęknięcia szyby w czasie jazdy samochodem.

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady związane z wycieraczkami

Kategorie

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu